All systems are operational

Past Incidents

Saturday 17 September 2022

No incidents reported

Friday 16 September 2022

No incidents reported

Thursday 15 September 2022

Alan adları yönetim sorunu

Alan adlarının bir kısmı Registrar API kaynaklı olarak yönetilememektedir ve yeni alan adı kaydı yapılamamaktadır. En kısa sürede düzelmesi beklenmektedir.

Wednesday 14 September 2022

Alan Adı Yönetimi Alan adları yönetim sorunu

.tr alan adlarının yönetimi nic.tr'den alınarak TRABİS'e verilmiştir. TRABİS açılmış olsa da, sistemleri geç yanıt vermekte olup .tr alan adı kayıtları gecikmeli gerçekleşmektedir.

Alan Adı Yönetimi .tr Alan Adı Kayıt ve Yönetim Sorunları

14 Eylül itibariyle .tr alan adlarının yönetimi ODTÜ'den alınarak BTK'ya bağlı olan TRABİS'e devredilmiştir. Bu tarihten itibaren .com.tr, .net.tr ve .org.tr alan adları artık evraksız olarak kaydedilmektedir. Bu değişikliğin getirdiği sistemsel sorunlar ve kayıtlardan kaynaklı aşırı yoğunluk sebebiyle TRABİS tarafında sistem sorunları yaşanabilmekte, .tr alan adlarının yönetiminde(nameserver değişikliği vb. işlemlerde) aksamalara yol açabilmektedir. İşlemleriniz sırasında hata almanız halinde kısa süre içinde tekrar denemenizi rica ederiz.

Bunun yanında, TRABİS tarafından belirlenen çeşitli kriterlere göre bazı kaydedilmek istenen .tr alan adları, manuel TRABİS onayına takılmakta olup yoğunluk sebebiyle onay işleminin gerçekleşmesi günlerce sürebilmektedir. Satın aldığınız .tr alan adının beklemede kalması halinde neden beklemede kaldığı ekibimiz tarafından incelenmekte ve alan adının kayıt imkanı bulunmamakta ise sipariş iptali ve iadesi gerçekleştirilmektedir, eğer manuel onaya kaldıysa alan adları günlerce beklemede kalabilmektedir. Bizimle ilgisi olmayan bu süreçte TRABİS kaynaklı yaşanan sorun ve gecikmeler yaşanabilmektedir.

Tuesday 13 September 2022

No incidents reported

Monday 12 September 2022

No incidents reported

Sunday 11 September 2022

No incidents reported